CZECH MUSH ROOM – ČESKÝ PAVILON EXPO 2025

Houby jako stavební materiály, léčiva a vizuálně fascinující organismy. Klobouky a výtrusnice chorošů jako symbol české lásky k přírodě. Mycelium jako inovativní materiál, který vyzývá k vědeckému zkoumání a technologickému pokroku, ale také návratu ke kořenům.

Ósaka, Japonsko


Architektonická soutěž: 2023 CENA POROTY
Rozměry: 600m²


Autoři: Petra Ciencialová, Cyril Dunděra, Josefína Karlíková, Matěj Janský, Natálie Najbrtová, Kateřina Průchová, Matěj Vojtuš


Spoluautoři: Sofie Gjuričová, Konrád Karlík, Jakub Kuta, Tomáš Rachůnek, Jan K. Rolník

Skupina mladých grafiků, designérů a architektů kolem studia Plus One Architects navrhla pro výstavu EXPO 2025 pavilon Czech Mush Room – ze soutěže si odnesla speciální ocenění poroty. Pod houbami se tu procházíte, vnímáte jejich strukturu i tvary, které dokážou vytvářet. V restauraci si s výhledem na oceán pochutnáváte na delikatesách z hub, které jste dosud nikdy neviděli. Dojmy pak vstřebáváte v klidné zahradě. A protože na tak intenzivní zážitek nechcete zapomenout, jako suvenýr si vzápětí odnášíte houbařský nožík. I takové okamžiky zahrnul tým Plus One Architects do svého návrhu. „Návštěvníci expozice se stávají houbaři. Jednotlivé instalace nacházejí jednu za druhou a plní se jim košík vědomostmi, emocemi, zážitky,“ doplňují autoři návrhu.

„Stále častěji se vydáváme hledat klid a harmonii do přírody, abychom se ukryli před každodenními vjemy. Nevědomky kráčíme po rozlehlých a nekonečných biologických cestách, jež tvoří komplexní komunikační síť eukaryotických organismů. Mykologové, designéři, inženýři a vědci po celém světě stále objevují nové schopnosti různých druhů plodnic a další vzrušující využití mycelia. V českém pavilonu jsme s ním pracovali také my,“ uvádí tým studia Plus One Architects. „Zkoumáme fascinující vztah mezi přírodou, houbami a lidmi.“

Porota ocenila především kuráž, se kterou autoři přistoupili k návrhu. „Jde o silný, odvážný návrh, který od začátku patřil k těm nejdiskutovanějším. Autoři představili komplexní počin. Pokud by byl realizován, nepochybně by vzbudil značnou pozornost návštěvníků světové výstavy,“ uvedli hodnotitelé, mezi nimiž nechyběla například architektka Eva Jiřičná, Balász Bognár nebo Jan Kasl. A přestože návštěvníci výstavy EXPO 2025 pavilon Czech Mush Room nakonec stát neuvidí, dozajista připravil podhoubí k tomu, jak smýšlet o využití přírodních materiálů, které nás obklopují. Doslova.

Fotila: Viktorie Macánová